Bizi takip edin
|
EN

SOSYAL MEDYA

Kariyer Olanakları

Sosyoloji Mezunlarının Kariyer İmkanları

Mezunlarımız, özel sektör, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarında çeşitli pozisyonlarda çalışabilir veya akademik kariyer yapabilirler.

Sosyoloji mezunları için kamu sektöründe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Sağlık, Adalet, Tarım, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor ve İçişleri gibi çeşitli bakanlıklar; Bölgesel Kalkınma Ajansları, TÜBITAK, YÖK, TRT, Türkiye İstatistik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ulusal Ajans, Türk Patent Enstitüsü,  gibi kurumlar ve belediyeler istihdam olanakları sunarlar. Özel sektörde ise medya, reklamcılık, halkla ilişkiler, insan kaynakları, pazarlama, araştırma, danışmanlık, strateji geliştirme alanlarında faaliyet gösteren şirketler sosyologlar için istihdam olanakları sunan kurumlardır. Diğer yandan hem ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları hem de Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletlere bağlı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü gibi kuruluşlar ve  Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, Uluslararası Çalışma Örgütü, Gıda ve Tarım Örgütü ve Uluslararası Göç Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar sosyologlar için kariyer imkânları sunarlar.

Akademik kariyer yapmak isteyen sosyoloji mezunları, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine sosyoloji disiplininde devam edebilecekleri gibi sosyal bilimlerin diğer pek çok alanında da devam edebilirler. Sosyoloji lisans eğitimi farklı sosyal bilim alanlarına geçişi mümkün kılar.

 

İEU Sosyoloji Mezunlarının Kariyerleri

Mezunlarımızın çalışmakta olduğu kurum ve kuruluşlardan bazıları şöyledir:

ERA Recruitment & Outplacement Agency, IKEA, Antalya Akev Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pozitif Yaşam Derneği, Webhelp Türkiye, Özel Bostanlı Dipol Aile Danışmanlık Merkezi, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Delphi Technologies, Medical Park İzmir Hastanesi, Janoschka Silindirleri San. ve Tic. A.Ş., Ekvator Enerji, PsikoBornova Aile Danışma Merkezi, TGS-İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Akdeniz Üniversitesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı.

Mezunlarımızın yüksek lisans veya doktora öğrenimi gördükleri üniversitelerden bazıları şunlardır:

Frankfurt Goethe University, Gran Sasso Science Institute, University of Minnesota, University of Lund, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Justus Liebig Universität, University of Siegen, University of Tampere, University of Plymouth.

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.