Bizi takip edin
|
EN

SOSYAL MEDYA

TÜM HABERLER


Bölüm Öğrencimiz Ekin Erasmus Tecrübesini Anlatıyor

Öğrencimiz Ekin Kazım Yıldırım Erasmus yolculuğunu ve deneyimlerini anlatıyor. 
 
“Küçüklüğümden bugüne Erasmus, bir fidan gibi düşüncelerimin arasında ufaktan ufaktan büyümüştü. Üniversiteye girdiğim dönemde ÇAP yapmak istediğimden dolayı, ortalamamı etkiler mi acaba düşünceleriyle bir süreliğine rafa kaldırmıştım. Şu anda 5 aylık Brüksel tecrübeme baktığımda görüyorum ki hayatımın en eşsiz deneyimini yaşamışım ve yaşam boyu hayatımdan çıkmayacak bir aile değerinde birçok dost edinmişim. Gerek dil açısından, gerekse insanlarla olan iletişimimde, bu Erasmus deneyiminin bana çok katkısı oldu.
 
Bir partide tanıştığınız insanlarla farklı ülkelere gitmek, yol sormak için soru sorduğunuz insanlarla kendinizi tatil planları yaparken bulmak, hep Erasmus'un ruhunda olan şeyler. Dünyanın birçok yerinde kendi eviniz varmış gibi hissetmek eşsiz bir duygu. Şahsen ben Erasmus serüvenimde, üniversitemin 2. senesinde olmamdan kaynaklı olarak, akademik hayatımdan ziyade sosyal hayatıma, yeni kültürlerden insanlarla tanışmaya ve elimden geldiğince farklı ülkelere gitmeye çalıştım. Her ne kadar bu yaptıklarım akademik hayatımı AA, CB notları kadar somut bir şekilde etkilemiyor olsa da, bu kadar fazla ülke görüp, bu kadar fazla kültürü aynı anda gözlemleyebilme becerisi, bir Sosyoloji öğrencisi olarak bana ders kitaplarımızdan öğrenemeyeceğim önemli şeyler kazandırdı.
 
Yine olsa, tek bir an düşünmeden tekrar gideceğim bir deneyim olan Erasmus, bana hayat boyu anlatacağım pek çok anı bıraktı. Bu deneyimi bütün dostlarıma hayatlarında bir kez tecrübe etmelerini tavsiye ediyorum”.

Bölüm Öğrencimiz Selen Erasmus Tecrübesini Anlatıyor

2021-2022 bahar dönemini Vrije Universiteit Brussel, Belçika’da Erasmus değişim öğrencisi olarak geçiren öğrencimiz Selen’den deneyimlerini dinleyelim.
“Üniversitede okuyan bir çok kişi “Erasmus” Programını duymuştur. ‘Erasmus’ kimileri için gereksiz yıl kaybıyken, kimileri için hedeflerini, hayallerini gerçekleştiren muhteşem bir yoldur. Erasmus’a gitmek ayrıcalıktır ve  insana kendisini şanslı hissettirir. İşte ben de o şanslı insanlardan biri olarak görüyorum kendimi. Bir sosyoloji öğrencisi olarak Erasmus programına katılmanın çok daha anlamlı ve özel olduğunu düşünüyorum çünkü ders içinde yaptığımız tartışmaları ve teorik bilgileri uygulayabilirsiniz. Erasmus programında ben de birçok arkadaşım gibi bir sürü ülke gezdim. Farklı yerler görmek demek farklı kültürleri tanımak demektir ve bu da size diğer toplumlara, kültürlere, problemlere birden fazla bakış açısıyla bakmanızı sağlayacaktır. Erasmus programının bence en güzel yanlarından biri de kurduğunuz arkadaşlıklar ve onlarla paylaştığınız anılar. Bugün hala aktif olarak konuştuğum, görüştüğüm arkadaşlarım var. Erasmus sayesinde aslında bir bakıma dünyanın birçok yerinde eviniz oluyor. Belçika'da kaldığım 6 ay benim için mükemmel bir tecrübeydi ayrıca bölümümüz zaten İngilizce olduğu için gerek günlük hayatımda gerekse derslerde hiç zorluk çekmedim.”

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.